O zgodovini šolstva na Rečici …

(povzeto po knjigi Zdravka Novaka: Rečica z zaledjem, 1999)

Rečiška osnovna šola je verjetno najstarejša šola v Zgornji Savinjski dolini. Ustanovljena je bila leta 1777 za časa cesarice Marije Terezije kot trivialka. V enorazredni šoli so poučevali pisanje, branje, računanje in verouk.

Skozi čas so šolo premeščali po zasebnih hišah na Rečici. Od enorazrednice je postopno večala število razredov. Leta 1834 so uvedli zlato knjigo, leta 1917 pa prvo kroniko v slovenskem jeziku (pogorela med 2. sv. vojno). Tik pred začetkom 2. svetovne vojne je bila šola že osemrazrednica v rangu meščanske šole, kot popolna osemletka pa od začetka 60 let.

V starih časih, v 18. in 19. stoletju, se je pouk bistveno razlikoval od današnjega. Učenci so vsi po vrsti hodili v šolo peš, nekateri več ur daleč. Šolskih malic ni bilo, zato so si od doma nosili kruh in sadje. Tudi knjig in zvezkov v začetku še niso poznali. V nahrbtnikih so nosili tablice in kamenčke, s katerimi so pisali nanje. Poredni učenci so bili kaznovani s palico, klofutami, sedenjem v »oslovski« klopi ali s časovnim zaporom za uro ali dve po pouku.

Med vojno je bila šola, ki je stala na mestu današnje občinske stavbe, požgana, po vojni pa s prispevki krajanov za silo obnovljena. Zobu časa je kljubovala do leta 1972, ko so jo podrli.

sola stara

Osemletko je Rečica izgubila leta 1970, ko so učence višjih razredov prešolali v Mozirje. S tem je kraj izgubil mladostni utrip. Nova šolska stavba za nižjo stopnjo (1973) je pomenila trideset let razočaranj za krajane.

Po dolgotrajnih pripravah in uspešno izglasovanem krajevnem samoprispevku je Rečica pridobila novo moderno šolo na novi lokaciji ob igrišču leta 2000.

Kako smo zrasli…

Gradnja nove šole se je s položitvijo temeljnega kamna pričela maja 1998. Šola je bila predana v uporabo poleti 2000 in 4. septembra se je začel pouk. Slavnostno odprtje šole je bilo 22. septembra. Šola je bila zaradi nizkega števila oddelkov vključena kot organizacijska enota v Javni zavod občine Mozirje.

sola vhod

V prvem šolskem letu je bilo zaposlenih 17 strokovnih in 9 delavcev za ostale spremljajoče službe. Vpisanih je bilo 211 učencev. Prva ravnateljica nove šole je bila domačinka Vlasta Poličnik.

V prvih 10 letih delovanja je šola prešla uvajanje 9-letke ter ves čas aktivno sodelovala v »mrežah šol« in številnih drugih odmevnih projektih; posebej spodbudne uspehe pa so učenci  dosegali na področjih kulture, zborovskega petja,  debate in odbojke. Poslopje šole, skupaj z okolico je bilo kar nekajkrat izbrano za eno izmed treh najlepših slovenskih šol.

sola jug

V šolskem letu 2007 / 08 je vodenje šole za leto dni prevzela ravnateljica Polonca Kolenc Ozimic, v letu 2008 / 09 pa ravnatelj Peter Podgoršek. Septembra 2010 je šola praznovala 10 obletnico svojega delovanja, katero so učenci in učitelji obeležili s slavnostno akademijo, športno-rekreacijskim dnevom, okroglo mizo o dogodkih izpred 10 let,  izdajo zbornika in glasbene zgoščenke šolskega pevskega zbora. Žal pa smo bili vsa ta leta priča konstantnemu upadu števila učencev, katero se je iz največjega števila 230 zmanjšalo na 169 v septembru 2011.

zimska svn2

Naše delo danes…

Ustanova in kolektiv sta v teh letih dozorela, se utrdila v slovenskem šolskem prostoru ter prestala dve krepki reformi šolskega in plačnega sistema. Vsako šolsko leto nam postreže z novimi znova  izzivi – nadaljujemo z izvajanjem obveznega 2. tujega jezika v 7., 8., 9. razredu ter z uvajanjem fleksibilnega predmetnika pri večini izbirnih, vzgojnih in nekaterih 70 urnih predmetih. Dodatno pozornost posvečamo delu z nadarjenimi učenci ter s tistimi, ki potrebujejo dodatno strokovno pomoč. Nadaljujemo z intenzivnim širjenjem šolske ter vrstniške mediacije tudi v okviru šolskega inovacijskega projekta, kjer naši učitelji in učenci prenašajo svoje znanje in izkušnje na starše, vrstnike in kolege na drugih slovenskih šolah.

ekskuzija v tovarni

Naše delo in pestrost izobraževanja želimo obogatiti tudi s sodelovanjem v številnih projektih slovenskega šolskega prostora (Vesela šola, E-šolstvo, Medved Zdravko, Bralna značka, Bralna ura in bralna noč, Rastem s knjigo, Učenje učenja,…). Z različnimi metodami in modernimi pristopi želimo znanje približati učencem na čim bolj zabaven in pester način. Medpredmetno povezovanje pri pouku posameznega razreda in tudi med različnimi razredi postaja v skladu s prenovljenimi učnimi načrti pomemben del šolske prakse. Učenci svoje znanje združujejo pri skupnem delu dveh ali več predmetov, starejši pa ga z obiskom nižjih razredov prenašajo na mlajše.

kolesarski

Poleg našega najpomembnejšega poslanstva, ki je seveda skrb za zdrav razvoj naših otrok, za njihovo varnost, za kvalitetno pridobivanje novih znanj, za dobro počutje v njihovem drugem domu pa želimo dati tudi kraju pomemben pečat. Prireditve, ki so že utečen pečat naših letnih delovnih načrtov zajemajo sprejem šolskih novincev, božično novoletni koncert, pomladansko prireditev za starše, podelitev bralnih značk z gostom; uspe pa nam tudi odmevnejše zazibat slovenski šolski prostor z organizacijo večjega dobrodelnega koncerta, obsežnejše strokovne konference, tekmovanja ali simpozija. Naši učenci tudi redno sodelujejo na številnih prireditvah in dogodkih v kraju (dan reformacije in dan spomina na mrtve, proslava ob dnevu upora proti okupatorju, na občnih zborih društev, srečanjih starejših krajanov, na priložnostnih prireditvah, ob otvoritvah, obletnicah…).

nastop stpz

Šola prireja tudi različna predavanja in delavnice za starše in krajane z namenom spodbujanja in širjenja pravilnega vzgojnega delovanja staršev, dviga osebnostne rasti, razumevanja mediacije, širjenja računalniškega znanja…

mediacija1

Prostorski pogoji…

Šola je grajena za potrebe 9-letnega osnovnošolskega izobraževanja. Za izvajanje vzgojno-izobraževalnega procesa imamo na voljo 12 matičnih in 4 specialne učilnice (učilnica za fiziko in kemijo, učilnica za likovni pouk in glasbo, za tehniko ter za računalništvo). V stavbi je tudi knjižnica, šolska kuhinja z jedilnico, dva večnamenska prostora, telovadnica ter zunanje igrišče. Vsi prostori so sodobno opremljeni. Zaradi znižanja števila učencev in večjih potreb po prostoru v krajevnem vrtcu, že tretje šolsko leto eno učilnico v etaži parkirišča, s samostojnim vhodom, oddajamo knjižnici Mozirje za potrebe krajevne knjižnice na Rečici; od septembra 2011 dalje pa v prostorih stare računalniške učilnice, v kletni etaži, gostuje tudi društvo likovnih ustvarjalcev GAL. Spomladi 2010 smo ob vhodu zagradili del neizkoriščene garderobe in pridobili večnamenski prostor, sicer prioritetno namenjen za potrebe šolske mediacije. Šola je tehnično zasnovana in opremljena tako, da ni ovir za invalidne učence (ustrezni dovozi, možnost za namestitev dvigala, ločene sanitarije).

notranjost sole1

V okolici šole prevladujejo obsežne zelene površine in športna igrišča (nogomet, mali nogomet, košarka, odbojka, tenis) v upravljanju športnega društva Rečica ob Savinji. V juniju 2011 smo dogradili in namenu predali tudi novo otroško igrišče, katero je občanom namenjeno tudi v popoldanskem času. Poleg zelenja, grmovnic in številnih dreves v okolici šole, bo v prihodnje svoj prostor dobil tudi manjši sadni nasad, zelenjavni ali zeliščni vrt.

igrisce celo

Okolico šole in sam objekt želimo ohraniti lep, zgledno urejen, v ponos kraju in občini. Prostori šole so varovani z alarmom, okolico pa nadzira video-nadzor.

igrisce igrala

Naši partnerji…

Občina Rečica ob Savinji, je nedvomno tista, ki s svojim, delovanjem, posluhom  in skrbnostjo omogoča nemoteno in zelo kvalitetno delovanje šole. Sodelovanje z občinsko upravo in županom je na zavidljivo visokem nivoju.

Šola pa dobro sodeluje tudi z ostalimi vzgojno-izobraževalnimi ustanovami v dolini: vrtcem Mozirje in Rečica, s katerim deluje v okviru skupnega JVIZ; sosednjimi osnovnimi šolami (Mozirje, Nazarje, Ljubno, Luče, Gornji Grad), Glasbeno šolo Nazarje, CVIO Velenje, Ljudsko univerzo Velenje, Svetovalnim središčem Nazarje ter Velenjskim in Celjskim srednješolskim centrom.

Seveda pa k uspešnemu delovanju šole veliko pripomorejo številne donacije in prispevki gospodarskih družb, poslovnih partnerjev, samostojnih podjetnikov iz naše doline in širšega slovenskega prostora, katerim smo za pomoč in razumevanje našega dela resnično hvaležni.

Šola želi biti tudi široko odprta krajanom pri njihovih popoldanskih aktivnostih in društvenemu življenju. V prostorih šole tako redno gostujejo kulturne, literarne in zabavne prireditve Kulturnega in Turističnega društva, Društva upokojencev, KUDa Utrip in drugih. Za različne športno-rekreacijske dejavnosti pa je telovadnica popoldne namenjena treningom odbojke, juda in ju-jitsa, ameriškega nogometa, plesa, rekreaciji gasilskih društev in društva osteoporoze ter rekreaciji naših učencev in njihovih staršev.

Prepričan sem, da mi ob strani stoji sposoben kolektiv strokovnih delavcev in administrativno tehničnega osebja. Veselim se tudi sodelovanja z vsemi društvi in organizacijami v kraju ter seveda s predstavniki ustanovitelja.

Vizija…

Na prvo mesto ne  postavljamo  zavoda, lokalne skupnosti, zaposlenih ampak otroke.
Vsi skupaj si želimo, da bi šolo zapuščali izobraženi, lepo vzgojeni, humani, narodno zavedni in evropsko usmerjeni učenci s svojim sposobnostim primerno razvitimi temelji za nadaljnje izobraževanje.
Trudili se bomo seveda tudi v bodoče, za napredek posameznika in skupine, za spoštljive odnose in prijetno počutje na šoli.
Vzpodbujajmo odprto in prijazno šolo, z namenom razvijanja ustvarjalnosti in sposobnosti podoživljanja naravnih in kulturnih lepot domačega okolja.
Med učenci krepimo zavest o enakopravnosti vseh ljudi in spoštovanju različnosti kultur, verstev in narodov.
Prizadevajmo si za pester, privlačen pouk in za dobre, prijazne delovne in materialne pogoje.
Vzpodbujajmo prijateljske in strokovne vezi med zaposlenimi, gradimo uspešen učiteljski zbor z dobrimi medsebojnimi odnosi.
Zagotavljajmo stalno izobraževanje strokovnih delavcev v skladu s potrebami dela na šoli ter osebnimi interesi, z namenom dviga kvalitete in kvalitetnega učno vzgojnega dela.

(Skupno 305 obiskov, današnjih obiskov 1)